Kto skorzysta na zainstalowaniu paneli fotowoltaicznych? Przede wszystkim ci konsumenci, którzy nie są nastawieni na natychmiastowy zwrot z inwestycji. Z racji na duży wydatek, z jakim wiąże się zakup paneli oraz ich montaż, inwestycja zwraca się średnio w przypadku właścicieli gospodarstw domowych po około 10 latach. Warto jednak poczekać, gdyż odnawialne źródła energii są przyszłością pozyskiwania prądu stałego nie tylko w przypadku indywidualnych klientów, ale i większych przedsiębiorstw. Jednym z najczęściej zadawanych pytań przez osoby zainteresowane tematem jest to,ile kosztuje fotowoltaika do gospodarstwa domowego? To zależy nie tylko od potrzeb klienta, ale i miejsca, w jakim ten chce zamontować panele.

Zacienienie i warunki pogodowe

Jednym z największych minusów paneli fotowoltaicznych jest to, że te wytwarzają prąd przy dobrych warunkach atmosferycznych. Im gorsza pogoda, tym mniej energii uda się wytworzyć, przez co nasze zapotrzebowanie energetyczne może nie zostać w pełni zaspokojone. Istnieją jednak magazyny, w których umieszczana jest nadwyżka energii. Ta zazwyczaj pozyskiwana jest wtedy, gdy pogoda jest słoneczna, a panele niezacienione lub wtedy, gdy właścicieli gospodarstwa nie ma w domu przez dłuższy czas. 

Niższe rachunki za energię elektryczną

Z kolei jednym z największych pozytywów wynikających z instalacji fotowoltaicznej jest to, że dzięki niej jesteśmy w stanie znacząco obniżyć rachunki za energię elektryczną. Fotowoltaika to także pewność stałego dopływu prądu, co może zainteresować przede wszystkim tych inwestorów, którzy borykają się w swoich firmach z regularnymi przerwami w dostawie energii. W takim przypadku panele fotowoltaiczne świetnie sprawdzą się jako dodatkowe źródło energii. Coraz częściej można też zauważyć instalacje fotowoltaiczne wśród gospodarstw rolnych. Rolnicy z racji na dofinansowania unijne chętnie sięgają po to odnawialne źródło energii. Zanim jednak zdecydujemy się na takie rozwiązanie, warto upewnić się, że jest ono w naszym przypadku opłacalne i faktycznie okaże się lepszym wyborem, aniżeli konwencjonalne źródła energii, z których dotychczas korzystaliśmy. W końcu niepodważalnym plusem instalacji fotowoltaicznej jest to, że praktycznie każdą nadwyżkę, która została wyprodukowana przez nasze panele, możemy przekazać do sieci. Jednocześnie za takie działanie nic nie płacimy. Zapotrzebowanie na prąd będzie rosnąć z roku na rok. Dlatego jeśli zależy nam na bezpieczeństwie energetycznym, warto zainwestować w panele fotowoltaiczne, które będą mogły pełnić rolę małej, przydomowej elektrowni.